Η κατασκευή βασίσθηκε στις οδηγίες κατασκευής και τα προγράμματα χειρισμού από το UC Davis (Καλιφόρνια, ΗΠΑ)

Αποτελείται από μια αμμοδόχο διαστάσεων 100Χ75 εκατοστών, μια 3D κάμερα kinect, έναν βιντεοπροβολέα  καθώς και έναν υπολογιστή.

Η αμμοδόχος επαυξημένης πραγματικότητας επιτρέπει τους μαθητές να δημιουργήσουν ένα τοπογραφικό μοντέλο σχηματίζοντας το με την άμμο.

Η άμμος, με την επαυξημένη πραγματικότητα, σε πραγματικό χρόνο, χρωματίζεται ανάλογα με το υψόμετρό της, σχεδιάζονται πάνω της οι ισοϋψείς καμπύλες και τέλος προσομοιώνεται το νερό.

Οι μαθητές με αυτό το τρόπο διαδρούν και χειρίζονται την άμμο φυσικά δίνοντας υπόσταση σε θεωρητικές έννοιες.

Η διαδραστική κατασκευή έχει εφαρμογή σε μαθήματα του τομέα όπως Τοπογραφία, τοπογραφικό σχέδιο , γεωπληροφορική, σχέδιο έργων υποδομής κ.α.