Δράσεις που πραγματοποιήθηκαν στο σχολείο μας, με αφορμή την 6η Μαρτίου,

Πανελλήνια Σχολική Ημέρα κατά της Βίας στο σχολείο.

• Κατά την διάρκεια όλης της εβδομάδας, πραγματοποιήθηκαν ενημερώσεις ανά τμήμα από τους εκπαιδευτικούς, όπου και προβλήθηκε υλικό με θεματική την Σχολική Βία & Τον Εκφοβισμό & ακολούθησε συζήτηση για τα αίτια του φαινόμενου & των δράσεων πρόληψης του.
  • Την Τετάρτη 7-3-18, πραγματοποιήθηκε ενημέρωση από εκπρόσωπο της Αστυνομικής Διεύθυνσης Ξάνθης, προς στους μαθητές μας για την «ΑΣΦΑΛΗ ΠΛΟΗΓΗΣΗ ΤΟΥ ΔΙΑΔΙΚΤΥΟΥ» και τους κινδύνους που εμπεριέχονται σ΄ αυτό.

Παράλληλα έγινε προβολή των παρακάτω βίντεο:

Μέντιουμ αποκαλύπτει το μυστικό του ! Apsychicrevealshissecret !

Ενημερωτική εκστρατεία "SAY NO" της EUROPOL

& συζήτηση με τους μαθητές.

• Την Παρασκευή 9/3, έγινε δράση με τους μαθητές, οι οποίοι σχημάτισαν το παρακάτω μήνυμα, στον προαύλιο χώρο της σχολικής μας μονάδας.

2ο ΕΠΑΛ

ΝΑΙ

ΦΙΛΙΑ

Το 2ο ΕΠΑΛ ευχαριστεί την Αστυνομική Διεύθυνση Ξάνθης και τον εκπρόσωπό της, κ. Βασιλείου, για την ενημέρωση που πραγματοποίησε.