Η περιβαλλοντική ομάδα του 2ου ΕΠΑ.Λ. ΞΑΝΘΗΣ πραγματοποίησε 3ημερη εκπαιδευτική επίσκεψη στο Κέντρο Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης (ΚΠΕ) Σουφλίου από τις 22 ? 24 Φεβρουαρίου 2018, όπου παρακολούθησε το πρόγραμμα ?Οι περιπέτειες του Μεταξοσκώληκα στην πόλη του μεταξιού?.

Οι μαθητές/τριες ενημερώθηκαν για την εκτροφή του μεταξοσκώληκα, τη μεταποίηση και το εμπόριο του μεταξιού. Επίσης, επισκέφθηκαν μουσεία κια βιοτεχνίες παραγωγής μεταξιού, τα χαρακτηριστικά κουκουλόσπιτα της περιοχής, καθώς και το χώρο ενημέρωσης και πρατήρησης αρπακτικών πουλιών στο δάσος της Δαδιάς.
Η διαμονή και η σίτιση των μαθητών/τριών και των συνοδών καθηγητών (Νοβάκη Γ., Παπαϊωάννου Π., Κυριακίδου Θ.) έγινε στους χώρους φιλοξενίας του ΚΠΕ Σουφλίου.