Στα πλαίσια των σχολικών δραστηριοτήτων που εκπόνησε το σχολείο μας στο σχολικό έτος 2017-2018, πραγματοποιήθηκε πρόγραμμα Αγωγής Υγείας με τίτλο «Τόνοι και ημιτόνια της ζωής». Στο πρόγραμμα οι μαθητές

ενημερώθηκαν για τις εξαρτήσεις από ουσίες και διαδίκτυο και ενεπλάκησαν σε δραστηριότητες αυτογνωσίας, αυτοαντίληψης και τεχνικές πρόληψης και αποφυγής. Οι εκπαιδευτικοί που εκπόνησαν το πρόγραμμα ήταν: Μποδιώτη Εξακουστή, Παπαδάκη Αθηνά και Σταθούλης Δήμος και οι μαθητές του τμήματος Α3 του 2ου ΕΠΑΛ

Ως αποτέλεσμα της μικρής προσπάθειας που καταβλήθηκε σε αυτό το πρόγραμμα, γράφτηκε ένα τραγούδι το οποίο στην συνέχεια μελοποιήθηκε με την βοήθεια του συναδέλφου κου Σταθούλη Δήμου, ο οποίος τυγχάνει να είναι εξαίρετος μουσικός στην πόλη της Ξάνθης με μεγάλη εμπειρία. Το τραγούδι αυτό ηχογραφήθηκε σε στούντιο και θα έχετε την ευκαιρία να το ακούσετε??

Οι στίχοι ανήκουν στους μαθητές του Α3 τμήματος και στον εκπαιδευτικό Σταθούλη Δήμο. Στο τραγούδι συμμετείχαν μαθητές από όλα τα τμήματα της Α? Λυκείου και συγκεκριμένα: : Χασάν Ογλού Σιμπέλ, Μπαξεβάνης Στέφανος, Σίσκος Βαγγέλης, Παροτσίδου Χριστίνα, Ιωαννίδης Ιωάννης, Μπογιάρ Σαλή, Τσαρικτσή Οζάι, Μπελούκ Χακάν, Μαστορίδης Γιάννης, Κοσμίδης Μιχάλης και Ματζάρ Χαρούν.

Θα πρέπει να ευχαριστήσουμε τον κο Αντώνη Μουσαδέ του MousadesMusicSchoolγια την παραχώρηση του χώρου του στούντιο για τις ανάγκες της ηχογράφησης.