Ενημέρωση σχετικά με την παγκόσμια ημέρα ατόμων με αναπηρία

Τη Δευτέρα 4/12 πραγματοποιήθηκε ενημέρωση στο χώρο του σχολείου μας σχετικά με την παγκόσμια ημέρα ατόμων με αναπηρία. Στόχος της ενημέρωσης ήταν η ευαισθητοποίηση των εκπαιδευτικών και των μαθητών καθώς και η αποδοχή των ατόμων με αναπηρία και των δυσκολιών που αντιμετωπίζουν στην καθημερινότητα τους. Σε κλίμα ευαισθησίας και προσήλωσης,οι μαθητές μέσω της διάδρασης, μπήκαν στη θέση των «τυφλών» για λίγα λεπτά, γράφοντας στη γραφομηχανή με το σύστημα γραφής braille τα ονόματά τους, έπαιξαν μπάλα με κλειστά μάτια και με το ειδικό μπαστούνι προσπάθησαν να βαδίσουν εντοπίζοντας τα εμπόδια που κατέστησαν τη διαδρομή τους δυσδιάβατη. Η εμπειρία για εκείνους όπως και οι ίδιοι σχολίασαν ήταν μοναδική. Ευχαριστούμε ιδιαιτέρως τον Διευθυντή του Δημοτικού σχολείου τυφλών της Γενισσέας κο Μποζ Ερσίν και τη Κα Σαπουνίδου Νικολέτα εκπαιδευτικό ειδικής αγωγής για τον εξοπλισμό, την κα Μπάρτζη Δήμητρα και Λιοσάτου Ειρήνη εκπαιδευτικούς του 2ου Επαλ για την προετοιμασία και την παρουσίαση καθώς και την διεύθυνση του σχολείου για την διάθεση και υλοποίηση της συγκεκριμένης δράσης.