Πολιτιστικά και περιβαλλοντικά προγράμματα

Οι ομάδες των πολιτιστικών προγραμμάτων "Παραδοσιακή Αρχιτεκτονική" και "Μνημεία Πολιτισμού" και των περιβαλλοντικών προγραμμάτων "Ο καλός μας ο καιρός" και "Οδική Ασφάλεια" του 2ου ΕΠΑ.Λ. Ξάνθης πραγματοποίησαν 4ήμερη εκπαιδευτική επίσκεψη στην Πάτρα από τις 16 – 19 Μαρτίου 2023. Οι 92 μαθητές/τριες μαζί με τους συνοδούς καθηγητές τους (Παπαϊωάννου Π., Κυριακίδου Θ., Τζελέπης Β., Χαρούδη Μ., Αμοιρίδης Ν., Πεσκελίδου Ε., Κούμπας Δ., Καλαϊτζόγλου Ε., Βεζιρτζόγλου Α.) πριν φθάσουν στην πόλη της Πάτρας, επισκέφτηκαν το Μεσολόγγι και το πάρκο των Ηρώων καθώς και το εκθεσιακό κέντρο της γέφυρας του Ρίου – Αντιρρίου όπου τους έγινε μία πλήρως ενημερωτική παρουσίαση. Στη διάρκεια της παραμονής τους, είχαν την ευκαιρία να μεταβούν στην Αρχαία Ολυμπία και να ξεναγηθούν στον Αρχαιολογικό Χώρο αλλά και στο μουσείο στην Ολυμπία. Οι ξεναγήσεις συνεχίστηκαν την επόμενη ημέρα στα Καλάβρυτα, όπου οι μαθητές επισκέφθηκαν το Μουσείο Ολοκαυτώματος, την Ιερά Μονή Αγίας Λαύρας και το Μέγα Σπήλαιο. Στην πόλη της Πάτρας είδαν το θέατρο Απόλλων, την Ιερά Μονή Αγίου Ανδρέα, το Κάστρο καθώς και το Ρωμαϊκό Ωδείο. Κατά την επιστροφή τους, επισκέφτηκαν το Γεφύρι της Άρτας όπου και θαύμασαν την αρχιτεκτονική του.
Η εκπαιδευτική επίσκεψη αυτή ήταν γεμάτη όμορφες εικόνες που εντυπώθηκαν στις μνήμες μαθητών και συνοδών!