Εκπαιδευτική επίσκεψη του 2ου ΕΠΑΛ Ξάνθης στο Πολυθεματικό Ενεργειακό Εκπαιδευτικό Πάρκο «ΗΡΩΝ»

Στις 30 Νοέμβριου 2022 επισκεφτήκαμε με το τμήμα του Τομέα Μηχανολογίας της Β’ τάξης (ΒΜ1) του σχολείου μας το Πολυθεματικό Ενεργειακό Εκπαιδευτικό Πάρκο «ΗΡΩΝ» του Δημοκριτείου Πανεπιστημίου Θράκης (ΔΠΘ). Το πάρκο βρίσκεται εντός ιδιόκτητων εκτάσεων του ΔΠΘ στην πανεπιστημιούπολη των Κιμμερίων στην Ξάνθη και περιλαμβάνει ένα μεγάλο αριθμό συστημάτων Τεχνολογιών Ανανεώσιμων Πηγών Ενέργειας (ΑΠΕ). Η παραγόμενη ενέργεια (ηλεκτρική, θερμική και ψυκτική) εξυπηρετεί τις ενεργειακές ανάγκες των οκτώ κτιρίων φοιτητικών εστιών, ενός εστιατορίου για την ημερήσια σίτιση των φοιτητών και ενός αμφιθεάτρου του Πανεπιστήμιου. Σκοπός της επίσκεψης των μαθητών του 2ου ΕΠΑΛ στο ενεργειακό πάρκο στο είναι η γνωριμία και εξοικείωση τους με καινοτόμες τεχνολογίες που αφορούν τόσο την παραγωγή και χρήση ενέργειας από ΑΠΕ όσο και την εξοικονόμηση και αποθήκευση της. Η ξενάγηση των μαθητών μας πραγματοποιήθηκε από τον κ. Παντελή Μπότσαρη, Καθηγητή του Τομέα Υλικών, Διεργασιών και Μηχανολογίας του Τμήματος Μηχανικών Παραγωγής & Διοίκησης του ΔΠΘ και διευθυντή του Εργαστήριου Μηχανολογικού Σχεδιασμού. Η ξενάγηση και ενημέρωση ξεκίνησε με την μικρή Ανεμογεννήτρια (Α/Γ) καθέτου άξονα ισχύος 1 kW και την περιγραφή του μηχανισμού μετατροπής αιολικής ενέργειας σε κινητική. Η παραγόμενη ενέργεια αποθηκεύεται σε μπαταρίες για την φόρτιση ηλεκτρικών ποδηλάτων με χρήση αιολικής ενέργειας . Οι μαθητές είχαν την ευκαιρία να δουν το Αυτόνομο Φ/Β σταθμό παραγωγής ηλεκτρικής ενέργειας ισχύος 50 KWp που στεγάζεται στην οροφή του ενός κτιρίου των εστιών και συστοιχία συσσωρευτών αποθήκευσης ηλεκτρικής ενέργειας. Εκεί βρίσκεται ένας δεύτερος σταθμούς φόρτισης ηλεκτρικών ποδηλάτων με χρήση φωτοβολταϊκής ενέργειας, Στη συνέχεια είδαμε το σταθμό ηλιακών συλλεκτών για θέρμανση, ψύξη συνολικής θερμικής ισχύος 2,3 MWth. Οι μαθητές έμαθαν πώς γίνεται η μετατροπή της ηλιακής ενέργειας σε θερμική καθώς και η μετάδοση της θερμότητας σε ρευστά (εναλλάκτες θερμότητας) με στόχο τη θέρμανση των δωματίων των φοιτητών. Στο χώρο της Πανεπιστημιούπολης έχει κατασκευαστεί επίσης ένα σύστημα αβαθούς γεωθερμίας ισχύος 225 kWth και κεντρική κλιματιστική μονάδα για ψύξη, θέρμανση. Πρόκειται για μια σειρά από σωλήνες μεγάλου μήκους που έχουν εγκατασταθεί κάτω από το έδαφος σε βάθος 50 μέτρων, στους οποίους διοχετεύεται νερό. Το σύστημα αυτό εκμεταλλεύεται το θερμικό πεδίο του εδάφους (διαφορά εξωτερικής και εσωτερικής) θερμοκρασίας και ζεσταίνει το νερό. Στο Ενεργειακό Κέντρο τα παιδιά ενημερώθηκαν για τον τρόπο λειτουργίας της εγκατάστασης βιομάζας με pellets, του ψύκτη απορρόφησης θερμότητας και μηχανής Οργανικού Κύκλου Rankine (ORC) Τέλος έγινε επίδειξη του προγράμματος παρακολούθησης και ελέγχου των εγκαταστάσεων μέσω υπολογιστή (λογισμικά συστήματα).