2Η ΗΜΕΡΑ ΕΘΕΛΟΝΤΙΣΜΟΥ - ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ERASMUS+

00

000

Βοηθώντας στην παρασκευή γευμάτων στο «Τραπέζι της Αγάπης»

για να προσφέρουμε σε άπορους συμπολίτες μας

01

Οι μαθητές και οι υπεύθυνοι καθηγητές του ευρωπαϊκού προγράμματος Erasmus+ ?We all stand together? του 2ου Επαγγελματικού Λυκείου Ξάνθης, συμμετείχαν σε εθελοντική δράση την Τετάρτη στις 23 Ιανουαρίου 2019.

02

Στα πλαίσια του προγράμματος που ασχολείται με την

ένταξη ευαίσθητων κοινωνικά ομάδων στα σχολεία και

στην κοινωνία, 7 μαθητές και 3 καθηγήτριες του

σχολείου μας, που συμμετέχουν στο συγκεκριμένο

πρόγραμμα, έκαναν πράξη αξίες των προγραμμάτων

Erasmus+ όπως η ενσωμάτωση και η αλληλεγγύη.

03

Οι καθηγητές του προγράμματος μέσα από τέτοιες

δράσεις, στοχεύουν να διδάξουν την αξία της

προσφοράς και του εθελοντισμού στους μαθητές που

συμμετέχουν. Η δράση αυτή είναι η δεύτερη που

διοργανώνεται στα πλαίσια του έργου «We all stand

together? στη διάρκεια των δύο ετών που υλοποιείται

από το σχολείο μας.

Η «Τράπεζα της Αγάπης», μια από τις κοινωνικές δομές που διατηρεί η Μητρόπολη, ανοίγει τις πόρτες της εδώ και 16 ολόκληρα χρόνια από τις 9.00 το πρωί και μέχρι τις 14.00 το μεσημέρι και προσφέρει δωρεάν το γεύμα της ημέρας σε 150-200 άπορους πολίτες. Για πολλούς μάλιστα εκ των δικαιούχων αυτό είναι το μοναδικό γεύμα ολόκληρης της ημέρας.

Η δομή στηρίζεται οικονομικά από τη Μητρόπολη και τις προσφορές που καταβάλουν οι κάτοικοι της περιοχής, ενώ τα γεύματα ετοιμάζονται από εθελόντριες που προσφέρουν αφιλοκερδώς χρόνο και κόπο σε καθημερινή βάση. Προσωπικό από το Βοήθεια στο Σπίτι έχει αναλάβει τη διανομή των γευμάτων σε ανήμπορους και κατάκοιτους, ενώ οι υπόλοιποι επισκέπτονται μόνοι τους την «Τράπεζα» για να παραλάβουν το γεύμα.

Το έργο της Μητρόπολης και των εθελοντών συνδράμει και ο Στρατός ο οποίος προσφέρει ψωμί αλλά και μερίδες φαγητού στην «Τράπεζα» και από εκεί διανέμονται στους άπορους.

04

Ο σύλλογος διδασκόντων του 2ου ΕΠΑΛ,

θέλοντας να συνεισφέρει με τη σειρά του

στην δράση αυτή, δώρισε στην «Τράπεζα»

15 κιλά λάδι γιατην παρασκευή μερικών από

τα επόμενα γεύματα που θα προσφερθούν.

05 06

Η ομάδα μαθητών και καθηγητών του 2ου ΕΠΑΛ Ξάνθης θα ήθελε να ευχαριστήσει τις εθελόντριες της «Τράπεζας της Αγάπης» που μας δίδαξαν τη σημασία της αλληλεγγύης και πως μπορούμε όλοι να βοηθήσουμε ώστε να γίνει ευκολότερη η ενσωμάτωση των ευαίσθητων κοινωνικά ομάδων μέσα στη κοινωνία.

07

Η παιδαγωγική ομάδα Erasmus+